Kim Jong-un says Washington is creating an “Asian version of NATO”.
The United States, under the pretext of strengthening allied relations with Japan and South Korea, is actually creating an “Asian version of NATO.” This was reported by KCNA news agency on Sunday, North Korean leader Kim Jong Un said on December 31 at the 6th Plenum of the Central Committee of the Workers’ Party of Korea (WPK).
“PROMOTING TRIANGULAR COOPERATION WITH JAPAN AND SOUTH KOREA UNDER THE PRETEXT OF ‘STRENGTHENING THE ALLIANCE’.” [США] ENGAGE IN THE CREATION OF A NEW MILITARY BLOC AS AN “ASIAN VERSION OF NATO,” THE REPORT SAID. AT THE SAME TIME, THE COUNTRY’S LEADER NOTED THAT “THE UNITED STATES AND HOSTILE FORCES” RECEIVED A “SERIOUS BLOW” DUE TO THE STRENGTHENING OF THE DPRK’S MILITARY CAPABILITIES AND ARE NOW “TREMBLING WITH FEAR AND ANXIETY.”
In this situation, Kim Jong Un noted, the country needs twice as much effort to strengthen its military capabilities. Its report noted that the primary task of nuclear armed forces is to “deter war and maintain peace and stability,” but if that fails, Pyongyang is prepared to “perform another, non-defense mission.”
- Advertisement -
In this regard, it was planned to develop a new intercontinental ballistic missile that would allow an immediate retaliatory nuclear strike in the event of an attack. In mid-December, Pyongyang announced the successful ground test of a new high-voltage solid-fuel engine with a thrust-vectoring nozzle. The DPRK’s existing intercontinental missiles are equipped with liquid-fuel engines, which prolongs their preparation for launch.In addition, the State Space Administration was tasked with the production of a reconnaissance satellite, as well as the creation of a launch vehicle for it, the development of which is at the final stage. The launch of the first military satellite is planned in the near future.Earlier, Russian President Vladimir Putin in his address to the participants and guests of the 10th Moscow Conference on International Security emphasized that “the collective West is trying to spread its bloc system in the Asia-Pacific region on the analogy of NATO in Europe.” For this purpose, aggressive military-political alliances such as AUKUS and others are created.”