Իշխանափոխությունից հետո Թուրքիայից ավելի քան 35 հազար փախստական է վերադարձել Սիրիա
Թուրքիայի իշխանություններն արձանագրել են միգրացիոն աննախադեպ գործընթաց՝ կապված սիրիացի փախստականների՝ իրենց պատմական հայրենիք վերադարձի հետ։ Երկրի ներքին գործերի նախարար Ալի Երլիկայան հայտնել է միգրացիոն լայնածավալ ալիքի մասին, որն ընդգրկել է այս տարվա դեկտեմբերի 8-29-ն ընկած ժամանակահատվածը։ Նշված ժամանակահատվածում Սիրիայի՝ շուրջ 35114 քաղաքացի որոշել է վերադառնալ հայրենիք։
Ամեն օր պետական սահմանը հատում է միջինը մոտ 1700 մարդ՝ հիմնականում ուղղվելով դեպի Հալեպի նահանգ։ Թուրքիայի միգրացիոն ծառայությունը նախատեսում է փախստականների մասնագիտացված գրասենյակ բացել Դամասկոսի դեսպանատանը։ Սա ցույց է տալիս համակարգված մոտեցում միգրացիոն խնդիրների լուծմանն ու դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը։
Ներկայում Թուրքիայում կա Սիրիայի՝ մոտ 2,9 մլն քաղաքացի, ովքեր լքել են իրենց երկիրը ռազմական հակամարտության ընթացքում։ Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ավելի վաղ հայտարարել էր 2011 թվականից ի վեր Սիրիայից փախած մոտ մեկ միլիոն փախստականների վերադարձի ռազմավարական նպատակի մասին։
Միգրացիոն քաղաքականության փորձագետները զանգվածային վերադարձը կապում են տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների և Սիրիայում ներքին իրավիճակի վերափոխման հետ։ Քաղաքական լանդշաֆտի փոփոխությունը նախադրյալներ է ստեղծում իրավիճակի աստիճանական կայունացման համար։