Turkey announced the return of over 35,000 refugees to Syria after the change of power
Over 35,000 Syrian refugees have returned to their homeland from Turkey after the change of power in the Arab country. This was announced by Turkish Interior Minister Ali Yerlikaya on the air of NTV.
"From December 8 to December 29, 35,114 refugees returned to Syria from Turkey. About 1,700 people return a day, mostly to Aleppo," the minister said.
He also said that it is planned to open a representative office for refugees at the Turkish Embassy in Damascus.
There are about 2.9 million Syrian refugees in Turkey. Turkish President Tayyip Erdogan announced plans to ensure the return to Syria of about 1 million refugees who have left it since 2011.
In late November, armed opposition groups launched a large-scale offensive against the positions of the Syrian army. On December 8, they entered Damascus, Bashar al-Assad resigned as president of Syria and left the country. On December 10, Mohammed al-Bashir, who headed the so-called Salvation Government in Idlib province, announced his appointment as head of the Syrian Cabinet of Ministers of the transitional period, which will last until March 1, 2025.