Մեծ Բրիտանիան ցանկանում է գլխավորել Ուկրաինա ուղարկվելիք խաղաղապահ առաքելությունը
The Telegraph թերթը, վկայակոչելով բրիտանական բարձրաստիճան զինվորական աղբյուրը, հայտնում է, որ Լոնդոնը ցանկանում է գլխավորել Ֆրանսիայի հետ համատեղ առաքելությունը՝ հակամարտության ավարտից հետո Ուկրաինա խաղաղապահ ուժեր ուղարկելու համար։
«Բրիտանական զորքերը կարող են և կգլխավորեն խաղաղապահ առաքելությունն Ուկրաինայում»,- աղբյուրի խոսքերն է մեջբերում գործակալությունը։
Նա նաև նշել է, որ Լոնդոնը բավական ամուր դիրքերում է, որպեսզի ղեկավարի այս առաքելությունը, եթե այն կայանա։ Աղբյուրը հաստատել է, որ իսկապես դիտարկվում է ուժեր տեղակայելու հարցը:
Ավելի վաղ Վլադիմիր Զելենսկին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ քննարկել է Ուկրաինայում արևմտյան ռազմական կոնտինգենտներ տեղակայելու հարցը։ Միաժամանակ Telegraph-ը հրապարակել է հրապարակում, որտեղ նշվում է, որ Լոնդոնն ու Փարիզն արդեն գաղտնի քննարկում են զորքերի համատեղ ուղարկման հարցը։