Friday, 17 January, 2025, 00:43
France and the UK are reportedly exploring options for the deployment of military personnel to Ukraine as part of any potential peacekeeping mission, The Telegraph writes, outlining three possible scenarios for British troops in Ukraine.
The discussions, led by French President Emmanuel Macron, assume a ceasefire agreement between Kyiv and Moscow. Macron had previously raised the idea with Ukrainian President Volodymyr Zelensky and Polish Prime Minister Donald Tusk.
While Downing Street and the Élysée Palace have not denied the talks took place, further details remain closely guarded. Sources suggest that while British Prime Minister Keir Starmer has engaged with the concept in principle, he has yet to fully commit.
“There are challenges over what we could support, what we would want to support, and the broader question about the threat that those troops may be under and whether that is escalatory,” a senior Whitehall official told The Telegraph.