«Իրանի վրա առավելագույն ճնշում գործադրելու փորձը կձախողվի»․ Արաղչի
Իրանի վրա առավելագույն ճնշում գործադրելու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նոր փորձը կձախողվի, ինչպես դա տեղի ունեցավ նրա նախորդ պաշտոնավարման ժամկետում։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին։
«Առավելագույն ճնշումը ձախողված փորձ է, և այն նորից կիրառելը կհանգեցնի մեկ այլ ձախողման»,- SNN-ի եթերում ասել է Արաղչին՝ մեկնաբանելով Թեհրանի վրա Վաշինգթոնի առավելագույն ճնշումը վերականգնելու մասին Թրամփի հրամանագիրը:
«Եթե հիմնական խնդիրն այն է, որ Իրանը չձգտի միջուկային զենքի, ապա դրան կարելի է հասնել»,- հավելել է նա։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն Իրանի նկատմամբ առավելագույն ճնշում կիրառելու մասին հրամանագիր է ստորագրել՝ նավթի արտահանումը զրոյացնելու, Թեհրանի կողմից միջուկային զենք ձեռք բերելու գործընթացը կասեցնելու նպատակով։