Պաղեստինցի բանտարկյալներով 12 ավտոբուս է ժամանել Գազա․ #AlJazeera
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման հետ համաձայնագրի շրջանակներում Գազայի հատված են ժամանել իսրայելական բանտերից ազատ արձակված պաղեստինցի բանտարկյալներ տեղափոխող ավտոբուսները, հայտնում է Al Jazeera-ն։
Նշվում է, որ 12 ավտոբուսները ժամանել են Գազայի հատվածի հարավային Խան Յունիս քաղաքի Եվրոպական հիվանդանոց: Ավտոբուսներում կան «առնվազն 600 պաղեստինցի բանտարկյալներ», որոնց տեղափոխել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 19-ից Գազայի հատվածում գործում է հրադադար՝ որպես Իսրայելի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության մաս։ Իսրայելցի պատանդներն ազատ են արձակվելու՝ իսրայելական բանտերում գտնվող պաղեստինցի բանտարկյալների դիմաց։