«Ռուսաստանը կարող է հակաքայլեր ձեռնարկել ԵՄ ռազմականացման դեմ»․ Պեսկով
Ռուսաստանին անհրաժեշտ կլինի արձագանքել ԵՄ-ի ռազմականացմանը՝ իր անվտանգությունն ապահովելու նպատակով։ Այս մասին ճեպազրույցում ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ ի պատասխան ՏԱՍՍ-ի հարցին։
«Մեր անվտանգությունն ապահովելու համար համապատասխան հակաքայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտություն կլինի»,- նշել է Կրեմլի խոսնակը։
«Եվրոմիությունն իրեն դիրքավորում է որպես Ռուսաստանի հակառակորդ, ուստի նրա ռազմականացման մասին քննարկումները կարող են անհանգստություն առաջացնել Մոսկվայում: Այս ամբողջ ռազմականացումը հիմնականում ՌԴ-ի դեմ է: Սա, իհարկե, կարող է մեզ համար խորը մտահոգության թեմա լինել»,- հավելել է Պեսկովը:
Հիշեցնենք, որ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը ԵՄ երկրներին առաջարկել էր 800 մլրդ եվրոյի վերազինման ծրագիր և ռազմական ծախսերի 1,5%-ով ավելացում։