«Դուդան ԱՄՆ-ին կոչ է անում միջուկային զենք տեղակայել Լեհաստանում»․ #FT
Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան ԱՄՆ-ին կոչ է անում միջուկային զենք տեղակայել Լեհաստանում։ Այս հարցը, Financial Times թերթի փոխանցմամբ, Լեհաստանի նախագահը քննարկել է Ուկրաինայի և Ռուսաստանի հարցերով ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Քիթ Քելլոգի հետ:
Թերթին տված հարցազրույցում Դուդան ասել է, որ հնարավոր է համարում, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը միջուկային զենքը Արևմտյան Եվրոպայից կամ ԱՄՆ-ից տեղափոխի Լեհաստան։
«ՆԱՏՕ-ի սահմանները տեղաշարժվեցին դեպի արևելք 1999 թվականին, ուստի 26 տարի անց պետք է տեղի ունենա ՆԱՏՕ-ի ենթակառուցվածքի տեղաշարժ դեպի արևելք: Ինձ համար դա ակնհայտ է: Կարծում եմ, որ ոչ միայն ժամանակն է դա անելու, այլև ավելի անվտանգ կլիներ, եթե այդ զենքերն արդեն այստեղ լինեին», - նշել է Դուդան: