#FT: Duda calls on US to deploy nuclear weapons in Poland
Polish President Andrzej Duda is calling on the US to deploy nuclear weapons in Poland, the Polish leader discussed the issue with the US President's Special Envoy for Ukraine and Russia Keith Kellogg. This was reported by the Financial Times.
In an interview with the newspaper, Duda said that he considers it obvious that US President Donald Trump could move nuclear weapons from Western Europe or from the US to Poland.
"NATO's borders moved east in 1999, so 26 years later NATO's infrastructure should move east. For me, this is obvious. I think not only is the time to do this, but it would be safer if these weapons were already here," Duda said.