«ԵՄ-ն կքննարկի Կիևին 5 մլրդ եվրոյի ռազմական օգնության հարցը»․ Կալլաս
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Քայա Կալլասը հաստատել է, որ ԵՄ գագաթնաժողովը կքննարկի Կիևին տրամադրվելիք 5 միլիարդ եվրոյի ռազմական օգնությունը: Այդ մասին նա լրագրողներին հայտնել է գագաթնաժողով ժամանելուց հետո։
«Մենք կքննարկենք Ուկրաինային 5 միլիարդ եվրոյի զինամթերք տրամադրելու նախաձեռնությունը, որն իսկապես անհրաժեշտ է Ուկրաինային», - ասել է նա: Հարցին, թե ինչու ԵՄ երկրներն այլևս չեն քննարկում Կիևին 40 միլիարդ եվրո տրամադրելու՝ Կալլասի կողմից նախկինում արված առաջարկը, դիվանագետը պատասխանել է, որ դա կապված է ԵՄ երկրների «բյուջետային խնդիրների» հետ:
«Այժմ իրատեսական է քննարկել 5 միլիարդ եվրոյի պլանը», - ասել է Կալլասը:
Ավելի վաղ Եվրոհանձնաժողովը հայտնել էր, որ մտադիր է 2025 թվականին Ուկրաինային մատակարարել 2 միլիոն հրետանային արկ։