«Եվրոպական զորակազմի տեղակայման հարցում շոշափելի առաջընթաց կա»․ Զելենսկի
![]() 871 Շաբաթ, 05 ապրիլի, 2025 թ., 22:07 Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին թելեգրամում գրառում է կատարել «շոշափելի առաջընթացի» մասին, որը ձեռք է բերվել նախօրեին Կիևում կայացած՝ Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի շտաբների պետերի՝ ծովակալ Թոնի Ռադակինի և գեներալ Թիերի Բուրկարի հետ հանդիպման ժամանակ։ Հանդիպմանը քննարկվել է «վստահություն հաղորդող» ուժերի տեղակայման հարցը, որը Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի գլխավորած «կամեցողների կոալիցիան» համարում է Ուկրաինայի դեմ ռուսական նոր ագրեսիան կանխելու միջոցներից մեկը, եթե հրադադար ձեռք բերվի։ Մոսկվան այդ գաղափարը դիտարկում է որպես բացահայտ թշնամական: «Կա շոշափելի առաջընթաց, հայտնի են առաջին մանրամասները, թե ինչպես կարող է տեղակայվել անվտանգության գործընկերների զորակազմը», - գրել է Զելենսկին՝ առանց մանրամասներ հաղորդելու: «Կամեցողների կոալիցիայի» հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա Բրյուսելում՝ ապրիլի 10-ին։ |