«Համբերության դեպքում Աբխազիան և Օսիան հնարավոր է վերադարձնել»․ Կոբախիձե
![]() 697 Երկուշաբթի, 07 ապրիլի, 2025 թ., 09:33 Վրաստանի տարածքային ամբողջականության վերականգնումը հնարավոր է, հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրաքլի Կոբախիձեն «Իմեդի» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։ Ըստ Կոբախիձեի՝ Աբխազիայի և Օսիայի հետ վերամիավորումն իրական կդառնա, եթե Թբիլիսին համբերություն ցուցաբերի և «մենք մեր քաղաքականության մեջ առաջնորդվենք այդ համբերությամբ»։ «Այս հարցի լուծումն, իհարկե, կախված կլինի տարբեր գործոններից, սակայն համբերատարության և ճիշտ քաղաքականության դեպքում ամեն ինչ հնարավոր է»,- ասել է Կոբախիձեն: Աշնանն իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության գործադիր քարտուղար Մամուկա Մդինարաձեն հայտարարել էր, որ Թբիլիսին, «հակառակ շրջանառվող լուրերի, չի պատրաստվում դառնալ համադաշնություն և ճանաչել Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախությունը։ Նման պարագայում իշխանությունները կասկածի տակ կդնեին պետության տարածքային ամբողջականությունը»,- նշել էր Մդինարաձեն։ Նրա խոսքով՝ երկրի վերամիավորումը երազանք է, որն «անպայման կիրականանա»։ |