«ՌԴ-ն պարտավոր չէ օգնել Իրանին՝ հնարավոր ագրեսիայի դեպքում»․ Ռուդենկո
Պետդուման վավերացրել է ՌԴ-ի և Իրանի միջև Համապարփակ ռազմավարական գործընկերության մասին պայմանագիրը։ Ավելի վաղ փաստաթուղթը Պետդումայի վավերացմանն էր ներկայացվել ՌԴ նախագահի կողմից։
«Ռուսաստանի և Իրանի միջև Համապարփակ ռազմավարական գործընկերության պայմանագիրը չի նախատեսում երկու երկրների միջև ռազմական դաշինքի ստեղծում»,- հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն՝ խոսելով Իրանի նկատմամբ հնարավոր ագրեսիայի դեպքում ՌԴ-ի արձագանքի մասին։
«Ցանկանում եմ ընդգծել, որ համաձայնագրի կնքումը չի նշանակում Իրանի հետ ռազմական դաշինքի ստեղծում և չի նախատեսում միմյանց ռազմական օգնության տրամադրում»,- ասել է բարձրաստիճան դիվանագետը։
Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2025 թվականի հունվարի 17-ին՝ Իրանի նախագահ Մասուդ Պեզեշքիանի՝ Մոսկվա կատարած այցի ժամանակ։ Ըստ փաստաթղթի՝ կողմերը ձգտում են խորացնել և ընդլայնել հարաբերությունները փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում։