«ԱՄՆ-ի և ՌԴ-ի ջերմ շփումների մասին Զելենսկու ասածն անհեթեթություն է»․ Վենս
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջ.Դ․ Վենսը Միացյալ Նահանգների հասցեին Վլադիմիր Զելենսկու քննադատությունները «անարդյունավետ հռետորաբանություն» և «անհեթեթություն» է անվանել։
Ավելի վաղ CBS հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել էր, որ Ամերիկան Ռուսաստանի հետ ավելի ջերմ շփումներ ունի՝ ի վնաս ուկրաինական կողմի, և ԱՄՆ-ի մոտ բացակայում է Կիևին աջակցող կոնսոլիդացված դիրքորոշումը։
«Կարծում եմ՝ Զելենսկու կողմից մի տեսակ անհեթեթություն է ասել ամերիկյան կառավարությանը, որի շնորհիվ ներկայումս պահպանում է Ուկրաինայի կառավարությունը, որ մենք ինչ-որ կերպ ռուսների կողմն ենք... դա ակնհայտորեն անարդյունավետ մոտեցում է»,- ասել է Վենսը:
Վենսի խոոսքով՝ պետք է հասկանալ, թե որտեղ են գտնվում ռազմավարական «կարմիր գծերը» հակամարտության երկու կողմերի համար։
Հիշեցնենք, որ Զելենսկու՝ CBS-ի տված հարցազրույցից հետո Թրամփը կոչ էր արել արտոնագրից զրկել հեռուստաալիքի «60 րոպե» հաղորդումը՝ լրատվամիջոցին մեղադրելով քաղաքական կանխակալ վերաբերմունքի մեջ։