Vance։ "Zelensky's talk about warm relations between the US and Russia is nonsense"
US Vice President J.D. Vance called Volodymyr Zelensky's criticism of the United States "ineffective rhetoric" and "nonsense."
Earlier, in an interview with CBS, Volodymyr Zelensky said that America is having warmer relations with Russia to the detriment of the Ukrainian side, and the United States lacks a consolidated position supporting Kiev.
"I think it's kind of absurd for Zelensky to tell the American government, thanks to which the Ukrainian government is currently supported, that we are somehow on the side of the Russians... that's clearly an ineffective approach," Vance said. According to Vance, it's necessary to understand where the strategic "red lines" are for both sides of the conflict.
After Zelensky's interview with CBS, Trump called for the license of the "60 Minutes" program to be revoked, accusing the media outlet of political bias.