Կիրակի, 22 փետրվարի, 2026 թ.
Օմանի բանակցություններն արտաքին գործերի նախարարության տասնյակ խնդիրներից մեկն են։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին։
«Եկեք երկրի խնդիրները բանակցությունների հետ չկապենք։ Մենք շատ հոռետեսորեն ենք տրամադրված հակառակ կողմի նկատմամբ, բայց լավատես ենք սեփական հնարավորությունների հարցում։
Այն սխալը, որը թույլ տվեցինք Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի (2015թ․ վեց տերությունների միջև կնքված համաձայնագիր՝ ռազմական նպատակներով Իրանի միջուկային ծրագրի օգտագործումը կանխելու համար) ժամանակաշրջանում, չպետք է կրկնվի։
Այդ ժամանակ մենք երկիրը կախման մեջ դրեցինք բանակցությունների առաջընթացից։
Ներդրողները ներդրումներ չեն անում, երբ տեսնում են, որ երկիրը բանակցությունների փուլում է»,- ասել է Խամենեին: