«Ուկրաինայում բազմազգ խաղաղապահ զորակազմ տեղակայելու պլանը խենթություն է»․ Զախարովա
![]() 685 Հինգշաբթի, 17 ապրիլի, 2025 թ., 16:03 ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան խենթություն է անվանել Ուկրաինայում «բազմազգ խաղաղապահ զորակզմի»՝ ֆրանսիական և բրիտանական պլանը։ «Չնայած իրենց բոլոր ջանքերին, Փարիզն ու Լոնդոնը դեռ չեն կարողանում համաձայնության հասնել Ուկրաինայում «բազմազգ խաղաղապահ զորակազմ» տեղակայելու խենթ ծրագրի հարցում, զորակազմ, որը, նրանց ձևակերպմամբ, բաղկացած կլինի ՆԱՏՕ-ի մի շարք անդամ երկրների ստորաբաժանումներից»,- ճեպազրույցի ժամանակ ասել է դիվանագետը։ Նրա խոսքով՝ «կոալիցիայի» մասնակիցների մեծ մասը կասկածում է առանց ԱՄՆ աջակցության այս ռազմական միջամտության իրագործելիության մեջ։ «Վաշինգթոնը դեռևս մտադրություն չունի նման արկածախնդրության մեջ ներքաշվելու՝ ըստ երևույթին իրատեսորեն հասկանով, թե ուր է տանելու այս ամենը», - հավելել է Զախարովան։ Հիշեցնենք, այսօր Փարիզում ուկրաինական պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Ֆրանսիայի Գերմանիայի և Մեծ Բրիտանիայի ներկայացուցիչների հետ։ Ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվել է նաև Ուկրաինայում «բազմազգ խաղաղապահ զորակազմի» տեղակայման թեման։