«ԱՄՆ-Իրան բանակցությունները կլինեն Հռոմում, բայց միջնորդն Օմանն է»․ Արաղչի
«Հռոմն ընդամենը բանակցությունների վայր է. Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև անուղղակի բանակցությունների ընդունող կողմն Օմանն է, և մենք կլինենք այնտեղ, որտեղ որոշի ընդունող կողմը»,- Մոսկվայում հայտարարել է Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին:
«Միջնորդի, համակարգողի և անուղղակի կապ հաստատողի դերը շարունակում է վերապահված մնալ Օմանի արտգործնախարարին և այդ երկրի կառավարությանը»,- շեշտել է Արաղչին։
«ԱՄՆ-ի հետ ուղղակի բանակցություններն Իրանի համար ներկայումս անհնար են՝ պատժամիջոցների և Վաշինգթոնի կողմից վարվող առավելագույն ճնշման քաղաքականության պատճառով, սակայն դիվանագիտության դաշտը բաց է, հավելել է Արաղչին։
Իրանի ԱԳ նախարարը հաստատել է, որ ապրիլի 19-ին կմեկնի Հռոմ՝ մասնակցելու ԱՄՆ-Իրան անուղղակի բանակցությունների երկրորդ փուլին: