«Հայ ժողովուրդն իր պատմական հայրենիքում շարունակում է մնալ հալածանքի ու տեղահանման թիրախ»․ իսպանացի պատգամավոր
Հինգշաբթի, 24 ապրիլի, 2025 թ., 13:27
Հայոց ցեղասպանության միայն ճանաչումը բավարար չէ, այն պետք է ուղեկցվի կանխարգելման, հաշվետվողականության և վերականգնողական արդարադատության արդյունավետ մեխանիզմներով։ Այս մասին, Արմենպրեսի փոխանցմամբ, հայտնել է Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուն։
Իսպանացի պատգամավորը նկատել է, որ վերջին տասնամյակների ընթացքում աշխարհն ականատես է եղել բազմաթիվ պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում գրանցված առաջընթացին։ Ռաֆայել Լեմկինի կողմից «ցեղասպանություն» եզրույթի սահմանմամբ մարդկությունն իրավական դաշտում հետագա վայրագությունները կանխելու հնարավորություն ունեցավ, նշել է պատգամավորը։
Ինյարիտուն մտահոգիչ է համարել, սակայն, 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի գործողությունների հետևանքով էթնիկ զտման ենթարկված և իրենց հայրենիքից վտարված հայ բնակչության թեման: Նրա խոսքով՝ հայ ժողովուրդն իր պատմական հայրենիքում շարունակում է մնալ հալածանքի և տեղահանման թիրախ։
«Դրա ողբերգական դրսևորումն արցախցի հայերի վերջին բռնի տեղահանումն է: Այս իրողությունները ցույց են տալիս, որ միայն ճանաչումը բավարար չէ. այն պետք է ուղեկցվի կանխարգելման, հաշվետվողականության և վերականգնողական արդարադատության արդյունավետ մեխանիզմներով, եթե ցանկանում ենք իրական իմաստ տալ «այլևս երբեք» բառերին»,- հավելել է Ինյարիտուն: