«Այժմ Պուտինը պետք է ապացուցի, որ պատրաստ է խաղաղության». Մակրոն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ Ուկրաինան պատրաստ է անվերապահ հրադադարի և ընդգծել է, որ այժմ Պուտինը պետք է ապացուցի, որ պատրաստ է խաղաղության։
Մակրոնն այս մասին գրել է X սոցիալական ցանցում՝ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ հանդիպումից հետո։
«Ուկրաինան պատրաստ է անվերապահ հրադադարի։ Նախագահ Զելենսկին այսօր ինձ հետ զրույցում հաստատեց դա։ Նա ցանկանում է կողք կողքի աշխատել ամերիկացիների և եվրոպացիների հետ՝ հրադադարը կյանքի կոչելու համար»,- գրել է Մակրոնը։
«Հիմա նախագահ Պուտինից է կախված՝ ապացուցել, որ ինքն իսկապես խաղաղություն է ուզում»,- հավելել Մակրոնը։
Ֆրանսիայի նախագահը խոստացել է նաև շարունակել աշխատանքը նրանց հետ, ովքեր վճռականորեն են տրամադրված Ուկրաինայում հրադադարի հասնելու և լիակատար ու երկարատև խաղաղություն հաստատելու հարցում։