«ԱՄՆ-ն այսուհետ Ուկրաինային զենք կտրամադրի առևտրային հիմունքներով»․ #KyivPost
ԱՄՆ-ն Ուկրաինայի հետ բնական պաշարների վերաբերյալ համաձայնագիր ստորագրելուց հետո մտադիր է Կիևին վաճառել 50 միլիոն դոլարի զենք։ Այս մասին հաղորդում է ուկրաինական Kyiv Post թերթը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Մատակարարումները կիրականացվեն ուղիղ վաճառքի տեսքով։ Ինչպես նշում է հրատարակությունը, սա զենքի վաճառքի առաջին թույլտվությունն է Թրամփի՝ ԱՄՆ նախագահի պաշտոնը ստանձնելուց ի վեր։
Ի տարբերություն նախորդ օգնության, նոր մատակարարումները կիրականացվեն առևտրային հիմունքներով։
Հրատարակությունը չի մանրամասնում, թե արդյո՞ք այս դեպքում կկիրառվի հանքային գործարքի մեխանիզմը, որը թույլ է տալիս ռազմական օգնությունը համարել ԱՄՆ-ի կողմից ներդրում Ուկրաինայի հետ համատեղ ներդրումային հիմնադրամում։