«Լոնդոնը չի կարող միջնորդ լինել». Պեսկով
Մեծ Բրիտանիան միակողմանի դիրքորոշում է ընդունել ուկրաինական հակամարտության հարցում, ուստի չի կարող միջնորդ լինել։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Նա մեկնաբանել է Ուկրաինայի զինված ուժերի անձնակազմին Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում հաղթանակի 80-ամյակի տոնակատարություններին հրավիրելու՝ բրիտանական իշխանությունների խոստումը։
«Մինչ այժմ Լոնդոնն առանձնապես չի հավակնել միջնորդի դերին։ Միջնորդ կարող է լինել միայն այն երկիրը, որը հավասար հեռավորության վրա է գտնվում հակամարտող կողմերի նկատմամբ։ Լոնդոնն այդպիսին չէ և չի կարող այդպիսին լինել», - ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք Լոնդոնի գործողություններն ուղղակիորեն աջակցում են նացիզմին, և արդյո՞ք Մեծ Բրիտանիան զրկում է իրեն խաղաղության գործընթացում միջնորդ դառնալու հնարավորությունից։