«Իսրայելի վրա հութիների հարձակումները որևէ կապ չունեն Իրանի հետ»․ Իրանի ԱԳՆ
Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ Իսրայելի վրա հութիների հարձակումները որևէ կապ չունեն Իրանի հետ, դա հութիների «անկախ որոշումն» է։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ հարձակումներն Իրանին վերագրելը «մոլորեցնող է և չի համապատասխանում իրականությանը»։
«Իրանը դատապարտում է Եմենի վրա ԱՄՆ-ի ռազմական հարձակումները՝ դրանք համարելով ՄԱԿ-ի կանոնադրության և միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերի կոպիտ խախտում»,- ասված է Իրանի ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ։
Նախօրեին հաղորդվել էր, որ Եմենի հութիները հարվածել էին Իսրայելի Բեն Հուրիոն միջազգային օդանավակայանին, որի հետևանքով 4 մարդ էր վիրավորվել։
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն հայտարարել էր, որ Եմենի գործողությունների հետևում Իրանն է կանգնած։