«Ցինիզմի և կեղծիքի շքերթ կլինի»՝ Զելենսկին դիմել է ուկրաինացիներին
Ռուսաստանը չարիք է, որի դեմ պետք է պայքարել մարտադաշտում, դիվանագիտական ասպարեզում, տնտեսական տարածքում, որպեսզի պատերազմն իսկապես «այլևս երբեք» չկրկնվի, հակառակ դեպքում աշխարհը ստիպված կլինի դենացիֆիկացնել և ապառազմականացնել Ռուսաստանին։
Այս մասին ասել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում նացիզմի դեմ տարած հաղթանակի և Հիշատակի օրվա կապակցությամբ իր ուղերձում։
Նա նշել, որ երեք տարի առաջ, ինչպես նախկինում, Կիևում հնչեց օդային տագնապ, և չարիքը հասավ Ուկրաինա՝ 2022 թվականի փետրվարի 24-ին։
«Վաղը նացիստների վայրագությունների մասին կխոսի Բուչայում զանգվածային գերեզմանների հեղինակը, իսկ Մարիուպոլի շրջափակումը կազմակերպողները՝ Լենինգրադի շրջափակման մասին։
Կլինի ցինիզմի և կեղծիքի շքերթ։ Այլ կերպ չես կարող անվանել դա։ Իբր Պուտինը մենակ հաղթեց նացիզմին ու իր ձեռքով բարձրացրեց հաղթանակի դրոշը Ռեյխստագի վրա։ Փառք Աստծո, Ուկրաինան դուրս է եկել այս ճահճից և չի մոռացել, որ 80 տարի առաջ տասնյակ ազգեր պայքարել են նացիզմի դեմ, և, ցավոք, այս պայքարում զոհվել է ավելի քան 8 միլիոն ուկրաինացի», - ընդգծել է Զելենսկին։