"There will be a parade of cynicism and lies" - Zelenskyy told Ukrainians
Russia is an evil that must be fought on the battlefield, in the diplomatic arena, in the economic space, so that the war truly “never again” occurs, otherwise the world will be forced to de-nationalize and demilitarize Russia.
This was stated by Ukrainian President Volodymyr Zelensky in his message on the occasion of the Victory over Nazism in World War II and Remembrance Day.
He noted that three years ago, as before, an air raid siren sounded in Kiev, and evil reached Ukraine on February 24, 2022.
“Tomorrow, the author of the mass graves in Bucha will speak about the atrocities of the Nazis, and the organizers of the blockade of Mariupol will speak about the blockade of Leningrad.
There will be a parade of cynicism and falsehood. You can’t call it anything else. As if Putin single-handedly defeated Nazism and raised the Victory Banner over the Reichstag with his own hands. "Thank God, Ukraine has emerged from this swamp and has not forgotten that 80 years ago dozens of nations fought against Nazism, and, unfortunately, more than 8 million Ukrainians died in this struggle," Zelensky emphasized.