«Մոսկվայի վրա ճնշում գործադրելն անօգուտ է». Պեսկովը՝ 30-օրյա հրադադարի առաջարկի մասին
Ռուսաստանը կքննարկի 30-օրյա հրադադարի առաջարկը, այս հարցում ցանկացած ճնշում անօգուտ է։ Այս մասին CNN-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Մենք պետք է մտածենք այս մասին։ Սա նոր զարգացում է։ Մենք ունենք մեր սեփական դիրքորոշումը»,- ասել է Կրեմլի խոսնակը:
«Ռուսաստանը դիմադրում է ցանկացած ճնշման։ Մենք բաց ենք երկխոսության համար, մենք բաց ենք Ուկրաինայում հակամարտությունը լուծելու փորձերի համար։ Բայց մեզ վրա ճնշում գործադրելու փորձերը միանգամայն անօգուտ են»,- հավելել է Պեսկովը:
Նրա խոսքով՝ Եվրոպան «բացահայտ դիմակայության մեջ է Մոսկվայի հետ: «Ռուսաստանի նախագահն ընդհանուր առմամբ աջակցում է հրադադարի գաղափարին, սակայն կան շատ հարցեր, որոնք դեռ պատասխաններ են պահանջում», ասել է Պեսկովը։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկին հանդիպում էր ունեցել եվրոպական մի քանի երկրների առաջնորդների հետ: Հանդիպման արդյունքում Մեծ Բրիտանիայի կառավարության կայքում հրապարակվել էր համատեղ հայտարարություն, որտեղ ՌԴ-ին կոչ էր արվում համաձայնել 30-օրյա լիարժեք և անվերապահ հրադադարին: