"Trying to put pressure on us is pretty useless" - Peskov on the 30-day ceasefire proposal
Russia will consider the proposal for a 30-day ceasefire, and any pressure on this issue is useless, Russian presidential spokesman Dmitry Peskov said in an interview with CNN.
“We need to think about this. This is a new development. We have our own position,” the Kremlin spokesman said.
“Russia resists any pressure. We are open to dialogue, we are open to attempts to resolve the conflict in Ukraine. But attempts to put pressure on us are absolutely useless,” Peskov added.
According to him, Europe is “in open confrontation with Moscow. The Russian president generally supports the idea of ​​a ceasefire, but there are many questions that still require answers,” Peskov said.