Ստամբուլում սպասվում է Մոսկվայի և Կիևի միջև ուղիղ բանակցությունների երկրորդ փորձը
Այսօր Ստամբուլում սպասվում է Մոսկվայի և Կիևի միջև ուղիղ բանակցությունների երկրորդ փորձը։ Ռուսական պատվիրակությունը հայտարարել է, որ ուկրաինական կողմին կսպասի Մոսկվայի ժամանակով ժամը 10:00-ին (Երևանի ժամանակով՝ 11:00)։
Բանակցությունները պետք է սկսվեին մայիսի 15-ին՝ նույն ժամին։ Սակայն, ըստ ՌԴ ԱԳՆ-ի, դրանց մեկնարկը հետաձգվել է մինչև օրվա երկրորդ կեսը, ապա բազմիցս տեղափոխվել։
Ժամը 12:00-ին Զելենսկին ժամանել էր Անկարա՝ Էրդողանի հետ հանդիպման և հայտարարել, որ Ռուսաստանի հետ բանակցություններին Ուկրաինայի մասնակցության վերաբերյալ որոշում կկայացնի միայն Թուրքիայի նախագահի հետ երկխոսությունն ավարտելուց հետո։
WSJ-ն, հղում անելով ուկրաինացի պաշտոնյաներին, գրել է. «Կիևը Ստամբուլում պատրաստ է քննարկել միայն 30-օրյա հրադադարի հարցը՝ առանց նախապայմանների»:
Ռուսական պատվիրակության ղեկավար Մեդինսկին, ինչպես նաև ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան ընդգծել էին, որ Մոսկվան պատրաստ է «լուրջ մասնագիտական աշխատանքի»՝ միտված «հակամարտության արմատական պատճառների» վերացմանը։
Ժամը 21:30-ին հայտնի դարձավ, որ Զելենսկու գրասենյակը հաստատել է ուկրաինական պատվիրակության կազմը՝ ընդհանուր առմամբ 12 մարդ, որը գլխավորում է պաշտպանության նախարար Ումերովը։
ԱՄՆ պետքարտուղար Ռուբիոն հաստատել է ԱՄՆ վարչակազմի ներկայացուցչի մասնակցությունը բանակցություններին։ Նրա խոսքով՝ Վաշինգթոնը մեծ ակնկալիքներ չունի, բայց բանակցությունների արդյունքների հիման վրա կորոշի՝ կկայանա՞ արդյոք Թրամփի և Պուտինի հանդիպումը։