«Ստատուս քվոն չի փոխվել». Ուկրաինան արձագանքել է Պուտին-Թրամփ հեռախոսազրույցին
Ուկրաինայի նախագահի խորհրդական Միխայիլ Պոդոլյակը հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և նրա ռուս պաշտոնակից Վլադիմիր Պուտինի միջև հեռախոսազրույցից հետո ՌԴ-ի և Ուկրաինայի միջև խաղաղության ջանքերում ստատուս քվոն չի փոխվել։
Պոդոլյակի խոսքով՝ մայիսի 19-ին Պուտին-Թրամփ հեռախոսազրույցի ընթացքում ՌԴ նախագահը հրաժարվել է համաձայնել հրադադարին և փոխարենը հայտարարել «հուշագրի» շուրջ բանակցելու պատրաստակամության մասին՝ կապված «հնարավոր խաղաղության ապագա պայմանագրի հետ»։
«Ցավոք, Թրամփ-Պուտին հեռախոսազրույցից հետո ստատուս քվոն չի փոխվել»,- X-ում գրել է Պոդոլյակը՝ հավելելով, որ Ուկրաինան շարունակում է առաջարկել անհապաղ և անվերապահ հրադադար, և Եվրոպան լիովին աջակցում է այս քայլին։
Պոդոլյակը նշել է, որ Միացյալ Նահանգները շարունակում է մնալ գլոբալ միջնորդ՝ հավատալով, որ Ռուսաստանը կբանակցի հանուն բիզնեսի և ռազմավարական շահերի։ Միևնույն ժամանակ, պատերազմը շարունակելու իր պատրաստակամության հարցում Ռուսաստանի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ։