Tuesday, 20 May, 2025, 15:16
The status quo in Russia-Ukraine peace efforts has not changed after a call between U.S. President Donald Trump and his Russian counterpart, Vladimir Putin, Ukrainian presidential advisor Mykhailo Podolyak said on May 20 on X.
Putin and Trump held a phone call on May 19, during which the Russian leader refused to agree to a ceasefire and instead declared readiness to negotiate a "memorandum regarding a potential future peace treaty."
"Unfortunately, following the Trump-Putin phone call, the status quo has not changed," Podolyak wrote on X, adding that Ukraine continues to offer an immediate and unconditional ceasefire, while Europe fully supports this step.
Podolyak noted that the United States remains a global mediator, believing that Russia will negotiate for business and strategic interests. At the same time, Russia's position remains unchanged in its willingness to continue the war.
"After speaking with Trump, Putin said Russia's position in the negotiations remains unchanged and requires "eliminating the root causes" of the war", he added.