«Թեհրանը թույլ չի տա որևէ ոտնձգություն ՀՀ-Իրան սահմանի նկատմամբ»․ Իրանի ՊՆ
![]() 1083 Հինգշաբթի, 22 մայիսի, 2025 թ., 17:04 Իրանի և Հայաստանի միջև ընդհանուր սահմանը երկու ժողովուրդների միջև պատմական կապի ուղին է, և Թեհրանը թույլ չի տա որևէ ոտնձգություն այս սահմանի նկատմամբ։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի պաշտպանության նախարար Ազիզ Նասիրզադեն՝ Երևանում իր հայ գործընկերոջ հետ հանդիպման ժամանակ։ Բրիգադի գեներալ Նասիրզադեն ՀՀ պաշտպանության նախարարի հետ զրույցի ընթացքում ընդգծել է Իրանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների հատուկ ռազմավարական նշանակությունը։ «Իրանի բարիդրացիական քաղաքականության մեջ Հայաստանը զբաղեցնում է առանձնահատուկ տեղ, իսկ Թեհրանի և Երևանի միջև հարաբերությունները հիմնված են ամուր պատմական և մշակութային հիմքի վրա։ Կովկասում կայուն խաղաղությունը լայն հնարավորություններ կբացի տարածաշրջանային զարգացման համար», - ասել է նախարարը։ «Իրանի և Հայաստանի միջև ընդհանուր սահմանը երկու ժողովուրդների միջև պատմական կապող ուղին է, և Թեհրանը թույլ չի տա որևէ ոտնձգություն այս սահմանի նկատմամբ», - ասել է Նասիրզադեն՝ նշելով, որ տարածքային ամբողջականության և տարածաշրջանային սահմանների կայունության պաշտպանությունը մնում է Իրանի արտաքին քաղաքականության անփոփոխ սկզբունք։ |