«Ապաշրջափակումը պետք է տեղի ունենա տարածաշրջանի երկրների ինքնիշխանության և իրավասության հիման վրա»․ Արմեն Գրիգորյան
![]() 882 Երկուշաբթի, 26 մայիսի, 2025 թ., 12:16 Խաղաղության գործընթացը շատ բաղադրիչներ ունի, դրանցից մեկը տնտեսական համագործակցությունն է տարածաշրջանի երկրների հետ։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ Երևանում մեկնարկած «Երևանի երկխոսություն» միջազգային համաժողովի պանելային քննարկման ժամանակ։ Արմեն Գրիգորյանի խոսքով՝ տարածաշրջանի տնտեսական զարգացմանն ուղղված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի միջոցով Հայաստանը տարածաշրջանի երկրներին և միջազգային հանրությանը հնարավորություն է ընձեռում զարգացնել հարաբերությունները տնտեսության ոլորտում՝ օգուտ քաղելով այս նախագծից, որն ուղղված է տարածաշրջանի ապաշրջափակմանը։ «Մեզ համար խիստ կարևոր է այն հանգամանքը, որ ապաշրջափակումը պետք է տեղի ունենա տարածաշրջանի երկրների ինքնիշխանության և իրավասության հիման վրա, սա շատ կարևոր է խաղաղության գործընթացի համատեքստում», ասել է Արմեն Գրիգորյանը։ |