"Unblocking should happen on the basis of sovereignty and jurisdiction of the regional countries" - Armen Grigoryan
The peace process has many components, one of which is economic cooperation with the countries of the region. This was stated by the Chairman of the Security Council of the Republic of Armenia Armen Grigoryan during the panel discussions of the “Yerevan Dialogue” international conference launched in Yerevan.
According to Armen Grigoryan, through the “Crossroads of Peace” project aimed at the economic development of the region, Armenia provides the countries of the region and the international community with the opportunity to develop relations in the economic sphere, gaining from this project, which is aimed at unblocking of the region.
“It is extremely important for us that unblocking should happen on the basis of the sovereignty and jurisdiction of the regional countries, this is very important in the context of the peace process,” said Armen Grigoryan.