«Ուկրաինայի վերաբերյալ հուշագիրը կպարունակի կարգավորման սկզբունքներ և պայմաններ»․ Զախարովա
![]() 1066 Երեքշաբթի, 27 մայիսի, 2025 թ., 12:34 Ուկրաինայի վերաբերյալ հուշագիրը կպարունակի կարգավորման սկզբունքներ և պայմաններ, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան։ «Ռուսաստանը շարունակում է մշակել ապագա խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ հուշագրի նախագիծը, որը սահմանում է մի շարք դիրքորոշումներ, ինչպիսիք են կարգավորման սկզբունքները, խաղաղության համաձայնագրի հնարավոր կնքման ժամկետները և որոշակի ժամանակահատվածով հնարավոր հրադադարը, եթե համապատասխան պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեն»,- ասել է Զախարովան՝ հավելելով, որ Ռուսաստանն ակնկալում է, որ Կիևը հուշագրի վերաբերյալ իր մշակումները կներկայացնի Մոսկվայի հետ միաժամանակ։ Հիշեցնենք՝ ՌԴ-ի և Ուկրաինայի միջև մայիսի 16-ին Ստամբուլում կայացած բանակցություններին կողմերը պայմանավորվել էին մշակել և ներկայացնել հակամարտության կարգավորման իրենց տեսլականը։ |