Ռուբիոն և Լավրովը քննարկել են ռուս-ուկրաինական կարգավորումը
![]() 539 Երկուշաբթի, 02 հունիսի, 2025 թ., 10:04 ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև այսօր Ստամբուլում սպասվող բանակցությունները: Այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունը իր Telegram ալիքում: «Ս.Վ. Լավրովը և Մ. Ռուբիոն նաև մտքեր են փոխանակել ուկրաինական ճգնաժամի քաղաքական կարգավորման շուրջ տարբեր նախաձեռնությունների, այդ թվում՝ հունիսի 2-ին Ստամբուլում ռուս-ուկրաինական ուղիղ բանակցությունները վերսկսելու վերաբերյալ»,- ասվում է հայտարարության մեջ: Գերատեսչությունը նրանց զրույցից այլ մանրամասներ չի հայտնել: Պատվիրակությունը գլխավորում է նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկին: Ուկրաինական պատվիրակությունը կգլխավորի պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովը: Թուրքական TRT հեռուստաալիքը, հղում անելով երկրի ԱԳՆ աղբյուրներին, հայտնել է, որ հանդիպումը կսկսվի ժամը 13:00-ին՝ Չիրագանի պալատում: Բանակցությունների ընթացքում կողմերը կքննարկեն հրադադարի վերաբերյալ իրենց հուշագրերի նախագծերը: |