«Մեծ Բրիտանիան անցնում է պատերազմական պատրաստվածության ռեժիմի»․ Սթարմեր
Մեծ Բրիտանիան չի կարող անտեսել Ռուսաստանի կողմից բխող սպառնալիքը։ Երկիրը կավելացնի պաշտպանության ոլորտում ներդրումները՝ զինված ուժերի մարտական ​​ պատրաստվածությունն ապահովելու համար։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, հայտարարել է վարչապետ Քիր Սթարմերը Գլազգոյում կայացած մամուլի ասուլիսում՝ ընդգծելով, որ բրիտանական բանակի գլխավոր նպատակը այժմ կլինի մշտական ​​մարտական ​​պատրաստվածության անցնելը։
«Մենք չենք կարող անտեսել Ռուսաստանից բխող սպառնալիքը։ Մենք տեսանք, թե ինչ տեղի ունեցավ Ուկրաինայում ընդամենը երեք տարի առաջ։
Մեծ Բրիտանիան անցնում է «պատերազմական պատրաստվածության» ռեժիմի՝ որպես իր նոր պաշտպանական ռազմավարության մաս»,- ասել է Սթարմերը։
Ըստ աղբյուրի՝ Մեծ Բրիտանիան նախատեսում է կառուցել մինչև 12 նոր միջուկային սուզանավ՝ աճող գլոբալ սպառնալիքներին հակազդելու համար, իսկ Պաշտպանության նախարարությունը 15 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգ կներդնի նոր մարտագլխիկներով միջուկային զինանոցի համար։
130 էջանոց փաստաթուղթը, որը Սթարմերն անվանել է «արմատական ​​ծրագիր», ներկայացնում է 62 առաջարկություն՝ պատերազմական ավելի բարձր պատրաստվածության անցնելու համար։ Հիմնական առաջարկները ներառում են զինամթերքի մինչև վեց նոր գործարանների կառուցում, 7000 հեռահար հրթիռների կուտակում և նոր կիբերհրամանատարություն։
Պաշտպանության նախարար Ջոն Հիլին զգուշացրել է, որ նախարարները պետք է գործեն «վճռականորեն՝ ռուսական ագրեսիային հակազդելու համար» և ապահովեն, որ Մեծ Բրիտանիան «անվտանգ լինի տանը և ուժեղ՝ դրսում»։