«Խաղաղության համար անհրաժեշտ է կոշտ ճնշում»․ Զելենսկին դիմել է ԱՄՆ-ին, Եվրոպային
Հունիսի 10-ի գիշերը Ուկրաինայի վրա Ռուսաստանի կողմից իրականացված հարվածներից հետո Միացյալ Նահանգներն ու Եվրոպան պետք է ստիպեն Ռուսաստանին խաղաղություն կնքել, հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին՝ Telegram ալիքում։
Նրա խոսքով՝ գիշերը «տեղի է ունեցել Կիևի վրա ամենահզոր հարվածներից մեկը», Օդեսայի, Դնեպրոպետրովսկի և Չեռնիգովի մարզերը նույնպես հարձակման են ենթարկվել։ Օգտագործվել են ԱԹՍ-ներ և հրթիռներ։
«Կարևոր է, որ ռուսական հարվածների պատասխանը լինեն կոնկրետ գործողություններ՝ Ամերիկայի գործողությունները, որը Ռուսաստանին խաղաղություն պարտադրելու ուժ ունի, Եվրոպայի գործողությունները, որն ուժեղ լինելու այլընտրանք չունի, աշխարհի այլ երկրների գործողությունները, որոնք դիվանագիտության և պատերազմի դադարեցման կոչեր են արել, և որոնք Ռուսաստանն անտեսել է։ Խաղաղության համար անհրաժեշտ է կոշտ ճնշում»,- նշել է Զելենսկին։