"Hard pressure is needed for peace" - Zelensky after overnight attack on Kiev
After the Russian strikes on Ukraine on the night of June 10, the United States and Europe must force Russia to make peace, Ukrainian President Volodymyr Zelensky said on his Telegram channel.
According to him, “one of the most powerful strikes on Kiev took place” overnight, and the Odessa, Dnipropetrovsk and Chernihiv regions were also attacked. Drones and missiles were used.
“It is important that the response to these and other similar Russian strikes is not the silence of the world, but concrete actions: the actions of America, which has the power to force Russia to peace, the actions of Europe, which has no alternative to being strong, the actions of other countries of the world, which have called for diplomacy and an end to the war, which Russia has ignored. Tough pressure is needed for peace,” Zelensky noted.
The Russian Defense Ministry emphasizes that the strikes are only targeting Ukrainian military facilities and related infrastructure. The department has not yet commented on the attacks that took place overnight.