Թրամփը Թեհրանի բնակիչներին տարհանվելու կոչ է արել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանը պետք է ստորագրեր միջուկային համաձայնագիրը: Թրամփն այս մասին գրել է Truth Social սոցիալական ցանցում։
«Իրանը պետք է ստորագրեր «համաձայնագիրը», որը ես նրանց ասել էի ստորագրել։ Ի՜նչ խայտառակություն, մարդկային կյանքերի ինչպիսի՜ վատնում։ Պարզ ասած՝ Իրանը չի կարող միջուկային զենք ունենալ։ Բոլորը պետք է անհապաղ լքեն Թեհրանը»,- գրել է ԱՄՆ նախագահը։
Թրամփն Իրանին մի քանի անգամ կոչ էր արել վերադառնալ բանակցությունների սեղան։ Իրանական կողմը հայտարարել էր, որ իմաստ չի տեսնում ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները շարունակելու մեջ, քանի դեռ Իսրայելը հարձակվում է Իրանի վրա։