"Iran should have signed the nuclear deal" - Trump
US President Donald Trump has said that Iran should have signed the nuclear deal and urged everyone to “leave Tehran.” Trump wrote about this on the Truth Social.
“Iran should have signed the "deal" that I told them to sign. What a shame, what a waste of human life. Simply stated, Iran cannot have a nuclear weapon. I said it over and over again. Everyone should immediately evacuate Tehran!", the US president wrote.
Trump has repeatedly called on Iran to return to the negotiating table. The Iranian side has stated that it sees no point in continuing negotiations with the US while Israel is attacking Iran.