«ԵՄ-ին ՀՀ անդամակցությունն անհամատեղելի է ԵԱՏՄ-ի անդամակցության հետ»․ Զախարովա
«Ակնհայտ է, որ այն անվիճելի և իրական առավելությունները, որը Երևանին՝ ասել է թե՝ հայ ժողովրդին, ընձեռում է ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը, համեմատելի չէ ԵՄ-ի՝ ոչնչով չհիմնավորված դատարկ խոստումների հետ, և դա փաստ է»,- ասել Զախարովան։
«Առավել ևս, որ խոսքն անգամ ԵՄ-ի թեկնածուի կարգավիճակի մասին չէ, իսկ անդամակցության գործընթացը կարող է տասնամյակներ տևել։
Մեծ Հարց է ՝ արդյո՞ք ԵՄ-ում սպասում են Հայաստանին, և արդյո՞ ք ԵՄ-ն Հայաստանը չի դիտարկում որպես այս պահին հարմար աշխարհաքաղաքական գործիք»,- նշել է Զախարովան՝ թվարկելով հետևանքները, որոնց կբախվի ՀՀ-ն՝ ԵՄ-ին անդամակցության դեպքում՝ ԵԱՏՄ ընդհանուր շուկայից օգտվելու հնարավորություների կորուստ, գնաճ, հայրենական արտադրության մրցունակության անկում և այլն։