«ԵՄ-ին ՀՀ անդամակցությունն անհամատեղելի է ԵԱՏՄ-ի անդամակցության հետ»․ Զախարովա
![]() 922 Հինգշաբթի, 19 հունիսի, 2025 թ., 17:10 ԵՄ-ին ՀՀ-ի պոտենցյալ անդամակցությունն իսկապես անհամատեղելի է ԵԱՏՄ-ի անդամակցության հետ։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան։ «Ակնհայտ է, որ այն անվիճելի և իրական առավելությունները, որը Երևանին՝ ասել է թե՝ հայ ժողովրդին, ընձեռում է ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը, համեմատելի չէ ԵՄ-ի՝ ոչնչով չհիմնավորված դատարկ խոստումների հետ, և դա փաստ է»,- ասել Զախարովան։ «Առավել ևս, որ խոսքն անգամ ԵՄ-ի թեկնածուի կարգավիճակի մասին չէ, իսկ անդամակցության գործընթացը կարող է տասնամյակներ տևել։ Մեծ Հարց է ՝ արդյո՞ք ԵՄ-ում սպասում են Հայաստանին, և արդյո՞ ք ԵՄ-ն Հայաստանը չի դիտարկում որպես այս պահին հարմար աշխարհաքաղաքական գործիք»,- նշել է Զախարովան՝ թվարկելով հետևանքները, որոնց կբախվի ՀՀ-ն՝ ԵՄ-ին անդամակցության դեպքում՝ ԵԱՏՄ ընդհանուր շուկայից օգտվելու հնարավորություների կորուստ, գնաճ, հայրենական արտադրության մրցունակության անկում և այլն։ |