«ՀՀ-ն չի կատարում Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև անխոչընդոտ հաղորդակցություն ապահովելու իր պարտավորությունը». Բայրամով
Շաբաթ, 21 հունիսի, 2025 թ., 20:16
Հայաստանը չի կատարում իր պարտավորությունները՝ ապահովելու Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև անխոչընդոտ հաղորդակցությունը։ Այս մասին Ստամբուլում կայացած Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) նախարարների խորհրդի 51-րդ նստաշրջանում հայտարարվել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը:
«Ադրբեջանի նկատմամբ շարունակվող տարածքային պահանջները, որոնք ամրագրված են Հայաստանի Սահմանադրությամբ, ինչպես նաև այնպիսի կառույցների շարունակական գոյությունը, ինչպիսին է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, խոչընդոտում են խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը»,- նշել է Բայրամովը։
«Հայաստանի կողմից ներկայիս Հայաստանի տարածքներից վտարված ադրբեջանցիների իրավունքների կոպիտ խախտումները խոչընդոտ են հանդիսանում երկարատև խաղաղության և վստահության կառուցման համար»,- հավելել է նա։