«ՌԴ-ն բավարար ռեսուրսներ ունի հակամարտությունն իր ուզած արդյունքով ավարտին հասցնելու համար». Պուտին
Ռուսաստանը ցանկանում է ավարտել հակամարտությունն Ուկրաինայում՝ այնպիսի արդյունքով, ինչպիսին իրեն անհրաժեշտ է, Մինսկում լրագրողներին հայտնել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
«Մենք ցանկանում ենք ավարտել հատուկ ռազմական գործողությունն այնպիսի արդյունքով, ինչպիսին մեզ անհրաժեշտ է։ Իհարկե, հենց դա էլ մենք ակնկալում ենք», - ասել է Պուտինը։
Միևնույն ժամանակ ՌԴ նախագահը նշել է, որ Ռուսաստանը, ի տարբերություն Արևմուտքի, պլանավորում է կրճատել, այլ ոչ թե ավելացնել պաշտպանության ծախսերը։
Մայիսին Պուտինը հայտարարել էր, որ Մոսկվային անհրաժեշտ արդյունքն Ուկրաինայում հակամարտության պատճառների վերացումն է և երկարաժամկետ խաղաղության պայմանների ապահովումը։
«Բացի դրանից, պետք է ապահովվի պետության անվտանգությունը և այն մարդկանց շահերը, ովքեր ռուսերենը համարում են իրենց մայրենի լեզուն, իսկ Ռուսաստանը՝ իրենց հայրենիքը»,- նշել է նախագահը։
Պուտինի խոսքով՝ Ռուսաստանը բավարար ռեսուրսներ ունի «2022 թվականին սկսածը տրամաբանական ավարտին հասցնելու համար՝ այնպիսի արդյունքով, ինչպիսին Ռուսաստանին անհրաժեշտ է՝ անգամ առանց միջուկային զենքի կիրառման»։