«Մենք կանխել ենք տարածաշրջանում պատերազմի բռնկումը»․ Փեզեշքիան
Իրանի նախագահը, ելույթ ունենալով օկուպացված Ստեփանակերտում ընթացող Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) 17-րդ գագաթնաժողովում, ասել է, որ Իսրայելն անօրինական հարձակում է իրականացրել Իրանի վրա՝ Միացյալ Նահանգների աջակցությամբ։
Նախագահի խոսքով՝ խաղաղ բնակիչները և ԱԷՄԳ-ի վերահսկողության տակ գտնվող միջուկային օբյեկտները 12 օր շարունակ ենթարկվել են հարձակման։
«Մենք իրացրել ենք ինքնապաշտպանության մեր օրինական իրավունքը և կանխել պատերազմի բռնկումը տարածաշրջանում։ Իսրայելը՝ Միացյալ Նահանգների աջակցությամբ, վտանգել է ամբողջ Մերձավոր Արևելքի ապագան։ Եթե իրավիճակը չփոխվի, դա բացասաբար կանդրադառնա տարածաշրջանի տնտեսական ինտեգրման վրա։ Շնորհակալություն եմ հայտնում ՏՀԶԿ անդամ պետություններին իրենց պատասխանատվության համար։ Վերջին գագաթնաժողովը դարձել է կարևոր հարթակ նման անօրինական գործողությունները դատապարտելու համար», - ասել է Փեզեշքիանը։