Մասկը հայտարարել է «Ամերիկա» կուսակցության ստեղծման մասին
Իլոն Մասկը հայտարարել է «Ամերիկա» կուսակցության ստեղծման մասին՝ X-ի իր էջում անցկացված քվեարկության արդյունքներից հետո։
«2:1 հարաբերակցությամբ դուք քվեարկեցիք նոր քաղաքական կուսակցության օգտին և դուք կունենաք այն։ Այն իրավիճակում, երբ մեր երկիրը սնանկանում է ավելորդ ծախսերի և կաշառակերության պատճառով, պարզվում է, որ մենք ապրում ենք միակուսակցական համակարգում, այլ ոչ թե ժողովրդավարությունում։ Այսօր «Ամերիկա» կուսակցությունն ստեղծվել է ձեր ազատությունը ձեզ վերադարձնելու համար», - գրել է նա X-ում։
Քվեարկությանը մասնակցել էր սոցիալական ցանցի ավելի քան 1.2 միլիոն օգտատեր։ 65.4%-ը քվեարկել էր նոր կուսակցության ստեղծման օգտին։
Մասկի խոսքով՝ «Ամերիկա» կուսակցության գլխավոր նպատակը կլինի «ժողովրդի կամքի» ապահովումը՝ Քոնգրես մտնելով և այնտեղ մի քանի տեղ զբաղեցնելով։