Մեծ Բրիտանիան ավելի քան 5000 ՀՕՊ հրթիռ կմատակարարի Ուկրաինային
Մեծ Բրիտանիան Ուկրաինային կմատակարարի Բելֆաստում տեղակայված Thales ընկերության կողմից արտադրված ավելի քան 5000 հակաօդային պաշտպանության հրթիռներ, ասվում է բրիտանական կառավարության կայքում տեղադրված հայտարարության մեջ։
Մատակարարումները կիրականացվեն Լոնդոնի և Կիևի միջև պաշտպանական համաձայնագրի շրջանակներում, որը կստորագրվի Հռոմում՝ Ուկրաինայի վերակառուցման վերաբերյալ համաժողովում։
«Սա Thales-ին հնարավորություն կտա մատակարարել ավելի քան 5000 հակաօդային պաշտպանության հրթիռներ, ինչը ոչ միայն զգալիորեն կամրապնդի Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանական կարողությունները, այլև թույլ կտա Ուկրաինային շարունակել պայքարը», - ասվում է փաստաթղթում։
Thales 70 մմ հրթիռներն օգտագործվում են հարձակողական ԱԹՍ-ներ դեմ։
Հաղորդվում է նաև, որ Մեծ Բրիտանիան մինչև 2026 թվականն Ուկրաինային կտրամադրի մինչև 283 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ երկկողմանի օգնություն։