Թրամփը սպառնացել է ոչնչացնել Իրանի նոր միջուկային օբյեկտները, եթե դրանք կառուցվեն
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնացել է ոչնչացնել Իրանի նոր միջուկային օբյեկտները, եթե դրանք կառուցվեն Իսլամական Հանրապետության տարածքում։
«Իրանի բոլոր երեք միջուկային օբյեկտները լիովին ավերվել են կամ ոչնչացվել։ Դրանք շահագործման հանձնելու համար տարիներ կպահանջվեն, նրանց համար շատ ավելի ձեռնտու կլինի սկսել նորից՝ երեք տարբեր վայրերում՝ նախքան այդ օբյեկտները կոչնչացվեն, եթե նրանք որոշեն դա անել», - գրել է ԱՄՆ նախագահը Truth Social սոցիալական ցանցում։
Ավելի վաղ Իրանի խորհրդարանի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի պաշտոնական ներկայացուցիչ Էբրահիմ Ռեզային հայտարարել էր, որ Թեհրանը կարող է դուրս գալ Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրից և սկսել ուրանի՝ 60%-ից բարձր հարստացումը, եթե Իսլամական Հանրապետության վրա պատժամիջոցների ճնշումը շարունակվի։