Trump threatens to destroy Iran's new nuclear facilities if they are built
US President Donald Trump has threatened to destroy Iran's new nuclear facilities if they are built on the territory of the Islamic Republic.
"All three of Iran's nuclear facilities have been completely and totally obliterated. It will take years to get them operational, it would be much more profitable for them to start over, in three different locations, before these facilities are destroyed, if they decide to do so," the US president wrote on the Truth Social social network.
Earlier, the official representative of the National Security and Foreign Policy Committee of the Iranian parliament, Ebrahim Rezaei, stated that Tehran may withdraw from the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons and begin enriching uranium above 60% if the pressure of sanctions on the Islamic Republic continues.