«ՌԴ-ի դեմ հայց կներկայացվի միջազգային դատարաններ՝ AZAL-ի հետ կապված». Ալիև
![]() 982 Շաբաթ, 19 հուլիսի, 2025 թ., 19:51 Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, մեկնաբանելով AZAL ինքնաթիռի հետ կապված միջադեպը, հայտնել է, որ Ադրբեջանը գիտի, թե ինչ է տեղի ունեցել, և որ ռուս պաշտոնյաները նույնպես տեղյակ են եղել տեղի ունեցածի մասին: Այս մասին հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։ «Ինչո՞ւ նրանք չեն անում այն, ինչ կաներ ցանկացած հարևան՝ նման իրավիճակում»,- ասել է Ալիևը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանը պահանջում է, որ մեղքն ընդունվի, մեղավորները պատժվեն, զոհերի ընտանիքներին և AZAL ընկերությանը փոխհատուցում տրվի։ «Ադրբեջանը պատրաստում է փաստաթղթեր՝ AZAL ինքնաթիռի հետ կապված միջազգային դատարաններ Ռուսաստանի դեմ հայց ներկայացնելու համար»,- նշել է Ալիևը։ Հիշեցնենք՝ Բաքվից Գրոզնի թռչող ադրբեջանական ավիաընկերության ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել Ակտաուի մոտակայքում՝ դեկտեմբերի 25-ին: Ինքնաթիռի խոցման մեջ Բաքուն մեղադրել է ռուսական կողմին: |
Ուղիղ միացում՝ «Եռաբլուր»-ից (տեսանյութ)